Wielka Liga Czytelników 2016/2017

„Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia
i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu
dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”
I. Koźmińska, E. Olszewska „Wychowanie przez czytanie”

 

147

 

458

Fot.: wielka-liga.pl

 

Dbając o rozwój czytelnictwa naszych uczniów, szkoła po raz drugi bierze udział w ogólnopolskim projekcie i konkursie czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”, którego głównym celem jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. W tym roku szkolnym konkurs został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na czym polega konkurs?
Konkurs jest organizowany na dwóch poziomach: kl. 1-3 i 4-6. Mogą wziąć w nim udział wszyscy uczniowie angażując do pomocy swoje rodziny. Zgodnie z regulaminem „Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają zaliczenia/sprawności poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów zawierających pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne”. Należy przeczytać 10 wybranych książek z listy. „Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie: promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwo, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą, promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi, promowanie twórczości dziecięcej, rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów, zdolności językowych” – głoszą organizatorzy: Stowarzyszenie Wielka Liga oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Katowicach.
Konkurs rozpoczął się 17 października etapem szkolnym, który potrwa do 10 lutego 2017 r., a zakończony zostanie finałem 27 maja 2017 r. podczas VI Wielkiej Zabawy Rodzinnej w Katowicach.

W skrócie:
Uczniowie wypożyczają w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej (10 wybranych pozycji) i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki (do 10 lutego 2017 r.), gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale wojewódzkim w Katowicach (drużynowy test; termin półfinału: 21 kwietnia 2017 r.). Następnie najlepsze drużyny wystąpią w finale ogólnopolskim (drużynowe potyczki literackie). Finał przeprowadzony zostanie 27 maja 2017 r. (w sobotę) w Katowicach. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą „VI Wielka Zabawa Rodzinna”.

Regulamin konkursu dostępny tutaj:
http://wielka-liga.pl/doc/wlc/regulamin-wlc-2016-2017.pdf

Więcej informacji o projekcie „Wielka Liga Czytelników”:
http://wielka-liga.pl/pages/wlc.php

ZAPRASZAMY DO RODZINNEGO CZYTANIA!

 

Lista książek I – III 

Lista książek IV – VI

Skip to content