Film nie tylko o akceptacji i tolerancji

21.02.2018 r. uczniowie naszej szkoły pojechali do Multikina w Tychach na projekcję filmu pt. „Cudowny chłopak”, będącego ekranizacją powieści amerykańskiej autorki R. J. Palacio. Powieść ta została uznana w USA za najlepszą dziecięcą książkę roku 2012, znalazła się na czołowych miejscach wielu list bestsellerów. Zapowiadana ekranizacja była oczekiwana przez dzieci i dorosłych.

Rolę dziesięcioletniego chłopca ze zdeformowaną twarzą, Augusta Pullmana, który urodził się z chorobą genetyczną, brawurowo zagrał Jacob Tremblay. Uczniowie mogli też podziwiać Julię Roberts oraz Owena Wilsona jako rodziców Augusta. Chłopiec przeszedł we wczesnym dzieciństwie 27 operacji, a przedstawione wydarzenia obejmują rok szkolny, podczas którego August, do tej pory uczący się w domu pod czujnym okiem mamy, rozpoczyna naukę w szkole jako piątoklasista.

Tuż przed wyjazdem do kina uczniowie z klas I-III zostali wprowadzeni w tematykę filmu poprzez uczestnictwo w zajęciach o temacie „Bądź dobry…, bo każdy boryka się ze swoim losem”. Dzieci uczestniczyły w szeregu zajęć, m. in. musiały ustawić się przy jednym z prezentów, nie znając zawartości paczki – pierwszy był pięknie, starannie, kolorowo opakowany, drugi zawinięto w pogniecioną gazetę i przewiązano sznurkiem. Prezent zapakowany w gazetę okazał się cenniejszy. Doświadczenie miało na celu uświadomienie uczniom tego, że to co wygląda z zewnątrz na cenniejsze, nie zawsze okazuje się takim być w rzeczywistości. Dzieci uczestniczyły również w zabawie integracyjnej „Taki sam i inny”, która uświadomiła im, że każdy człowiek – bez względu na wygląd – jest kimś wyjątkowym.

Zajęcia o temacie „Film o zasadach, które czynią nas lepszymi” dla starszych uczniów odbyły się na lekcjach języka polskiego po obejrzeniu „Cudownego chłopaka”. Uczniowie pracowali w grupach, określając motywy postępowania poszczególnych bohaterów. Dostrzegli również różnorodną tematykę poruszoną w filmie. Wymienili m.in. akceptację innych, adaptację w nowym środowisku i w nowych warunkach, tolerancję, przyjaźń, ale też samoakceptację i poczucie własnej wartości, poświęcenie dla chorego dziecka i odpowiedzialne rodzicielstwo, a także poczucie winy, z którym borykali się niektórzy bohaterowie filmu.

Ekranizacja podobała się zarówno pierwszoklasistom, jak i najstarszym uczniom. „Obejrzałam film dwa razy. Pierwszy raz pojechałam na niego z rodziną. Bardzo mi się podobał” – mówi Sandra, uczennica V klasy. Jeden z szóstoklasistów wyznaje, że zamierza ponownie pojechać do kina na „Cudownego chłopaka”, tym razem z rodzicami.

Niewątpliwie jest to film, który zapada w pamięć i serce, a jego oglądaniu towarzyszą różnorodne emocje, niektóre sygnalizowane wybuchami śmiechu, inne dyskretnym ocieraniem łez wzruszenia.

444 44 555 55 666 66 777 77 8888 88888888 8520

Skip to content