W wyjątkowym dniu święta wszystkich dzieci społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu zaprosiła uczniów, przedszkolaków z zaprzyjaźnionego oddziału „Misiów”, a także ich rodziców do wzięcia udziału we wspólnej imprezie środowiskowej przygotowanej na terenie szkoły.
O godzinie 8:00 Pani Dyrektor Małgorzata Wolny uroczyście powitała wszystkich zebranych i dokonała otwarcia imprezy, po czym uczniowie klas I-III wraz z przedszkolakami i rodzicami oraz starszym rodzeństwem wzięli udział w bloku zabaw sportowych pod hasłem „Mamo, Tato, baw się z nami!’. Zmierzyli się z wieloma konkurencjami, wśród których znalazły się: sadzenie ziemniaków, samolot, zwinna wiewiórka, piłka w tunelu, prowadzenie krążka kijem do unihokeja, kozłowanie piłki. Tytuł i Puchar Najbardziej Usportowionej Rodziny ufundowany przez Radę Rodziców zdobyli Tomek Deda z klasy III oraz jego starszy brat Dominik.
W czasie sportowych potyczek maluchów, starsi uczniowie spotkali się z wyjątkowym gościem – panem Józefem Kłykiem, śląskim filmowcem amatorem, który podzielił się z nimi swoją pasją – opowiedział o kowbojach, kręceniu westernów, powstawaniu strojów i rekwizytów wykonanych przez niego własnoręcznie i różnych ciekawostkach związanych z Dzikim Zachodem. Artysta zdradził również tajniki z planów filmowych podczas kręcenia filmów historycznych, m. in. „Różańca z kolczastego drutu”. Uczniowie dowiedzieli się, że niektóre sceny do tego filmu realizowane były w Międzyrzeczu. Młodzież miała także okazję obejrzeć jeden z pierwszych filmów Pana Józefa Kłyka, będący parodią wybitnego angielskiego komika Charliego Chaplina, w postać którego wcielił się osobiście. Gdyby reżyser nie opowiadał o tym, że parodiował Anglika, wszyscy zebrani byliby przekonani, iż oglądają film z Chaplinem w roli głównej.
„Spotkanie ze śląskim westernem” przypadło w udziale także młodszej grupie dzieci, która z zaangażowaniem wysłuchała pasjonującej opowieści reżysera o Dzikim Zachodzie. Odwiedziny szkoły przez Pana Józefa Kłyka odbyły się dzięki staraniom Pana Grzegorza Sztolera – przyjaciela szkoły, który z ramienia Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej Międzyrzecze zaprosił artystę do udziału w obchodach Dnia Dziecka oraz towarzyszył mu podczas spotkania z uczniami.
Kolejnych atrakcji i wielu emocji dostarczyli zebranym Strażacy z OSP Międzyrzecze, którzy pokazali, dlaczego nie wolno gasić płonącego oleju wodą. Zaprezentowali również działanie sprzętu używanego podczas ratowania ofiar wypadków komunikacyjnych. Strażacy – Panowie i Panie – zorganizowali dla dzieci zawody, dzięki którym uczniowie i przedszkolacy świetnie bawili się rywalizując w różnych konkurencjach: opróżniali węże strażackie, zbijali drewniane „kręgle” rzucając wężami strażackimi, udowadniali swoją zwinność podczas biegu przez przeszkody, ścigali się w parach mając związane nogi.
Podczas radosnej imprezy nie zabrakło również akcentu edukacyjnego. Zadbał o to pan Robert Słotwiński – dyrektor handlowy firmy Ekogreń, który prezentował ekologiczne kotły C.O. i opowiadał o tym, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko poprzez sortowanie odpadów oraz korzystanie z alternatywnych źródeł ciepła.
Prawdziwy piknik nie mógłby się odbyć bez atrakcji w formie poczęstunku, dlatego mamy uczniów przygotowały słodkie wypieki. Tradycyjnie były również kiełbaski z grilla pieczone równocześnie na dwóch paleniskach – dzięki użyczeniu sprzętu przez OSP Międzyrzecze i Klub Sportowy „Polonia” Międzyrzecze. Kiełbaski były podarunkiem dla uczniów od Zakładów Mięsnych „Kania” w Pszczynie i Firmy „Boroń” z Jedliny. Prezent w postaci mlecznych wyrobów zapewniła Firma DANONE z Bierunia.
Ostatnim punktem programu tego emocjonującego dnia był rajd rowerowy do Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, gdzie pani Anna Tarkowska przeprowadziła żywą lekcję przyrody i opowiedziała uczniom klas V-VII o żubrach. Nad bezpieczeństwem przejazdu uczniów, Rodziców i opiekunów czuwali Strażacy z OSP Międzyrzecze oraz Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Bieruniu.
Społeczność szkolna – dyrektor Małgorzata Wolny, Rada Pedagogiczna oraz pracownicy szkoły, serdecznie dziękują Przyjaciołom Szkoły za zaangażowanie w przygotowanie imprezy środowiskowej z okazji Dnia Dziecka: Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej Międzyrzecze, które było współorganizatorem i sponsorem przedsięwzięcia; Strażakom OSP Międzyrzecze za przygotowanie licznych atrakcji i poświęcony czas, Klubowi Sportowemu „Polonia” Międzyrzecze.
Słowa szczerego podziękowania kierujemy do wspaniałych Gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w spotkaniu – Panu Józefowi Kłykowi i Panu Grzegorzowi Sztolerowi.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Pani Anny Tarkowskiej z Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach.
Ogromne podziękowanie składamy Firmie DANONE Sp. z o.o. z Bierunia za prezent dla uczniów w postaci serków i firmowych gadżetów; Zakładom Mięsnym „Kania” w Pszczynie i Firmie „Boroń” z Jedliny za ufundowanie kiełbasek; Firmie GREŃ Spółka Jawna w Pszczynie za przygotowanie spotkania „Ekologia na co dzień” zorganizowanego dla dzieci i młodzieży naszej szkoły, a także za ufundowanie poczęstunku; Radzie Rodziców za ufundowanie Pucharu Najbardziej Usportowionej Rodziny.
Słowa uznania i podziękowania Społeczność Szkoły składa Mamom, które upiekły ciasta oraz tym wszystkim Rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tej ważnej imprezy, a także do wszystkich Gości, którzy przyjęli zaproszenie na imprezę z okazji Dnia Dziecka i wzięli w niej udział, gdyż niezwykle istotna jest integracja społeczności lokalnej wokół ważnego ośrodka życia społeczno-kulturalnego, jaki stanowi szkoła w Międzyrzeczu.