Dzień Górnika w naszej szkole!

Dzień Górnika w naszej szkole obchodzony jest bardzo uroczyście. W jego przygotowanie zaangażowane są wszystkie klasy. I tak było w tym roku. Przez kilka tygodni uczniowie przyswajali sobie śląskie i górnicze pieśni, uczyli się wierszy i ćwiczyli układy taneczne. Wszyscy artyści chcieli wypaść jak najlepiej. Wreszcie nadszedł ten uroczysty dzień – 4 grudnia, popularnie zwany Barbórką. Od rana jeszcze dopinano wszystko na ostatni guzik.
Górnicy wraz z rodzinami przybyli do szkoły tuż po Mszy Świętej. Gości bardzo serdecznie powitała Dyrektor Szkoły, Małgorzata Wolny, której towarzyszył zaproszony na tę uroczystość ksiądz proboszcz Andrzej Słabkowski.
Występ dzieci rozpoczął się „po naszymu”, czyli w gwarze śląskiej. Uczniowie z klasy czwartej i piątej prozą i wierszem opowiedzieli o ciężej i ważnej pracy górników. A potem scena należała już do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Dzieci na scenie prezentowały się niezwykle barwnie. Dziewczynki ubrane w śląskie stroje ludowe wyglądały przepięknie, zaś powagi chłopcom dodawały górnicze czaka przyozdobione czerwonymi pióropuszami.  Wiersze recytowane przez dzieci przeplatały się z piosenkami i utworami muzycznymi. Moc oklasków była podziękowaniem za ich piękny występ. W drugiej części śląskiej biesiady zaprezentowała się starsza grupa uczniów. Co chwilę słychać było gromki śmiech zaproszonych gości, a to za sprawą młodych artystów, którzy odegrali śmieszne scenki z życia górników i nie tylko. Po przedstawieniu nadszedł czas na śpiewanie. Chórek dziewcząt, przygotowany przez Panią Joannę Goc, zaprosił wszystkich gości do wspólnego śpiewania. W sali rozbrzmiewały takie śląskie hity jak: „Zachodzi słoneczko”, „Głęboka studzienka”, Karlik”, „Starzyk”, „Górniczy walczyk”, „Szła dzieweczka do laseczka” itp. Śpiewy ucichły na czas tańców. Dzieci przygotowane przez Panią Annę Kieltykę zatańczyły wiązankę śląskich tańców. Wszyscy z podziwem patrzyli na umiejętności tancerzy, tym bardziej, że była to grupa złożona z przedszkolaków i dzieci klas młodszych.  Spotkanie odbyło się  przy poczęstunku (kawie, herbacie i domowych ciastach) przygotowanym przez rodziców dzieci szkolnych i przedszkolaków. Górnicy i ich rodziny nagrodzili uczniów gromkimi brawami, a w podziękowaniu za zaproszenie na uroczystość w szkole, zasilili fundusz Rady Rodziców. Serdecznie dziękujemy!

W przygotowanie programu artystycznego z okazji Dnia Górnika zaangażowały się panie: Joanna Goc, Anna Kieltyka, Beata Bednorz, Zofia Drobiczek (nauczyciel Gminnego Przedszkola w Bojszowach, oddział w Międzyrzeczu), Bogusława Golus, Tamara Żelazna i Karolina Fogel.

11 12  14 15 16 17

1 2 3 4 5 6

 

 

Skip to content