Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 1/2021/2022
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu
z dnia 2 września 2021 r.
Procedura zapewnienia bezpieczeństwa
w Szkole Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu
w związku z sytuacja epidemiczną
w kraju spowodowaną wirusem
COVID-19
obowiązująca od dnia 1 września 2021 r.
Na podstawie wytycznych Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia z dnia 02.09.2021r.
Ogólne zasady organizacji pracy
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu od dnia 1 września 2021 r. funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARSCoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole odpowiada dyrektor szkoły.
- Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby wchodzące do szkoły), z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej(zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
- Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach; zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Kontakt bezpośredni z nauczycielem, dyrektorem, innym pracownikiem szkoły jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Numer telefonu do sekretariatu szkoły: 32 2189200 .
- W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- W szkole bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Dzieci/uczniowie do mycia rąk używają mydła w płynie i wody.
- W szkole w trakcie lekcji rekomenduje się zakrywanie ust i nosa – zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego 1,5 m. Zaleca się, aby podczas przerw pomiędzy lekcjami uczniowie i nauczyciele zakrywali usta i nos.
- Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
- Środkiem do szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia jest telefon. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- 14.Na tablicy ogłoszeń przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się w szkole.
- Spotkania z rodzicami (wywiadówki) mogą odbywać się zdalnie na platformie Teams.
- Zabrania się korzystania z boisk przyszkolnych w godzinach pracy szkoły przez osoby trzecie.
Przychodzenie uczniów do szkoły i jej opuszczanie
- Do szkoły może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. W przypadku wątpliwości możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
- Rodzic przyprowadza i odbiera dziecko w godzinach określonych przez siebie w deklaracji.
- Proces przyprowadzania i odbierania dzieci jest nadzorowany przez wyznaczonego pracownika (konserwator, sprzątaczki).
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów (przedszkolaków) do/ze szkoły mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m – przedsionek szkoły.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni szkoły – przedsionek lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W przypadku zgromadzenia się przed wejściem kilkorga rodziców z dziećmi – czekają oni przed budynkiem na sygnał do wejścia, dany przez wyznaczonego pracownika szkoły, z zachowaniem odstępu co najmniej 2 m od innego rodzica z dzieckiem, oraz w maseczce lub innej formie zakrywania ust i nosa.
- Rodzic wchodzi z dzieckiem do przedsionka szkoły, następnie wyznaczony pracownik/opiekun przejmuje dziecko i odprowadza je do jego grupy. Rodzic pozostaje w wyznaczonej dla niego strefie i następnie opuszcza szkołę.
- Pracownik po odebraniu dziecka od rodzica zezwala na samodzielne przejście do sali (starsi uczniowie) lub odprowadza do sali. Tam dziecko myje ręce i pozostaje pod opieką nauczyciela.
- W przypadku zaobserwowania przez pracownika przejmującego dziecko od rodziców, niepokojących objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor lub osoba go zastępująca przeprowadza rozmowę z rodzicem, sugerującą konieczność kontaktu z lekarzem i podejmuje decyzję o przyjęciu lub nie dziecka do szkoły/oddziału przedszkolnego.
- W przypadku pozostawienia dziecka w szkole/oddziale przedszkolnym i wystąpienia u niego objawów chorobowych, rodzic jest telefonicznie informowany o konieczności niezwłocznego odebrania dziecka i kontaktu z lekarzem, a następnie o konieczności przekazania dyrektorowi informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica lub innej osoby upoważnionej, imienia i nazwiska dziecka oraz nazwy grupy, pracownikowi dyżurującemu przy głównych drzwiach wejściowych do budynku.
- Wyznaczony pracownik udaje się po dziecko, przyprowadza i przekazuje osobie odbierającej, w wyznaczonej do tego strefie.
- W przypadku, gdy dzieci przebywają na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się przy furtce/bramce wejściowej. Osoba odbierająca dziecko nie wchodzi na plac zabaw.
Zasady organizacji zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych
- W oddziale przedszkolnym powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości powinna wynosić co najmniej 15m2,
a w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia ulega zwiększeniu na kolejne dziecko co najmniej o 2m2, jednak powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2. - Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), unikanie dotykania oczu oraz nosa i ust, ochrona podczas kichania czy kaszlu.
- Sale, w których odbywają się zajęcia, wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciele usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane bądź kształt ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń. Przybory do ćwiczeń (np. piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub innym wyznaczonym przez nauczyciela miejscu. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi. Uczeń nie powinien przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, w tym zabawek.
- Nauczyciel w klasach I – III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- W klasach I – VIII przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć i planem dyżurów. Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących.
- Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie klas IV – VIII powinni zachowywać zasadę dystansu, ograniczyć przemieszczanie się do czynności niezbędnych.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których utrudnione jest zachowanie dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się korzystanie podczas zajęć wychowania fizycznego z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi (na boisku mogą przebywać jednocześnie dwie grupy zachowujące względem siebie odpowiedni dystans).
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Powyższe zasady obowiązują również podczas realizacji zajęć pozalekcyjnych.
- Jeśli uczeń decyzją dyrektora szkoły został zwolniony z obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub rodzic nie zadeklarował udziału dziecka w zajęciach religii lub wychowania do życia w rodzinie:
a) jeśli zajęcia, o których mowa powyżej, są pierwszą lub ostatnią godziną w planie lekcji klasy, uczeń na podstawie pisemnego oświadczenia rodzica (wzór dostępny
w sekretariacie szkoły) odpowiednio później zaczyna lub wcześniej kończy lekcje niż klasa;
b) jeśli zajęcia, o których mowa powyżej, znajdują się w środku planu lekcji klasy, uczeń spędza czas przeznaczony na ich przeprowadzenie w miejscu wskazanym przez wychowawcę (czytelnia lub świetlica).
Nauczyciele
- Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu, realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
- Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie pracy stacjonarnej.
- Podstawowa forma pracy z dziećmi/uczniami to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
- Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku elektronicznym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
- Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia dzieciom/uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują aktualnie w szkole.
- Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona co najmniej raz na godzinę; w sprzyjających warunkach zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom/wychowankom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Podczas trwania epidemii COVID-19 w opiekę nad dziećmi nie będą w miarę możliwości angażowani nauczyciele i inni pracownicy szkoły powyżej 60 roku życia.
Rodzice
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z zasadami obowiązującymi w szkole w czasie trwania epidemii COVID-19.
- Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
- Do szkoły można przyprowadzać/może przyjść tylko dziecko/uczeń zdrowe/zdrowy – bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
Pracownicy szkoły
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci/uczniów i innych pracowników przed zarażeniem. - Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Podczas wykonywania czynności służbowych nie ma obowiązku zakrywania ust
i nosa. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia. - Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, np. fartuchy należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:
- utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
- dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
- dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich, w tym blatów, poręczy krzeseł,
- dezynfekcji toalet,
- dezynfekcji zabawek i innych przyrządów znajdujących się w klasie i sali oddziału przedszkolnego.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściach do szkoły i bieżące ich uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników mydła w płynie
w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie, - wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
Świetlica szkolna
- Świetlica szkolna jest czynna w godzinach 11.30 – 13.30.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej.
- Do świetlicy przyjęte zostaną dzieci z klas I – III, a wraz z poprawą sytuacji epidemicznej także dzieci z klas starszych w miarę potrzeb.
- Środki do dezynfekcji rąk zostaną rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy i bezpieczny dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczycieli.
- Pomieszczenia świetlicy będą systematycznie wietrzone (nie rzadziej niż co godzinę).
- Z sal, w których przebywać będą dzieci, usunięte zostaną przedmioty, sprzęty i zabawki, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (np. piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć będą po zajęciach czyszczone lub dezynfekowane.
- Opiekun przyprowadzający lub odbierający dziecko ze świetlicy (jeden opiekun po jedno dziecko lub dzieci) nie wchodzi do pomieszczeń świetlicy, zachowuje bezpieczny dystans (1,5 m) do wychowawcy i stosuje środki ochronne ust i nosa.
- Dzieci nie przynoszą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów, w tym zabawek.
Biblioteka szkolna i czytelnia
- Biblioteka szkolna i czytelnia są czynne:
- poniedziałek – 7:15 – 8:00, 11:30 – 12:25,
- wtorek – 7:00 – 7:45, 12:25 – 13:25,
- środa – 7:00 – 7:45, 12:25 – 13:25,
- czwartek – 7:15 – 8:00, 13:15 – 14:05,
- piątek – 7:30 – 7:45.
- Odległość między pracownikiem a korzystającymi z biblioteki powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
- W razie potrzeby, w okresie zwiększonej częstotliwości odwiedzin w bibliotece (np. w czasie odbioru/zdawania podręczników), dyrektor zapewnia pracownikom środki ochrony osobistej.
- W bibliotece może jednocześnie przebywać maksymalnie 2 wypożyczających.
- Wstrzymany zostaje dostęp uczniów do katalogów kartkowych i księgozbiorów
w wolnym dostępie. - W czytelni jednocześnie może przebywać 2 uczniów.
- Książki i inne materiały oddane przez czytelnika mogą być ponownie wypożyczone po okresie kwarantanny wynoszącym 2 dni. Książki te powinny być oznaczone datą rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny.
- W bibliotece jest wyznaczone miejsce składowania książek w celu przeprowadzenia kwarantanny.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
Pielęgniarka szkolna
- Zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy są dostępne na stronie internetowej szkoły.
Kontakt z osobami trzecimi:
- Do odwołania ogranicza się bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
- W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią, np. listonoszem, dostawcą, kurierem pracownik szkoły powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej.
Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z uczniami.
- Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie
w wyznaczonym do tego obszarze: wejście główne, sekretariat i tylko pod warunkiem korzystania ze środków ochrony osobistej (dezynfekcja rąk lub rękawiczki, osłona ust
i nosa). - Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane lub dezynfekowane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
- Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić ani przyprowadzać go do szkoły.
- O podejrzeniu choroby rodzice dziecka muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Jeśli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, ból brzucha, brak smaku, brak węchu niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły i wychowawcę klasy, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu.
- W szkole jest przygotowane pomieszczenie (wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji) służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe. Dziecko/uczeń przebywa pod opieką wyznaczonego przez dyrektora pracownika szkoły, z zapewnieniem minimum 2 m odległości, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- Rodzic/opiekun prawny odbiera ucznia z zachowaniem procedur obowiązujących na terenie placówki oświatowej, przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tychach oraz organ prowadzący szkołę.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
- Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.
- Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.
- Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i izoluje się od wszystkich osób, udając się do wyznaczonego pomieszczenia.
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w pkt. 4, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w której przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściach do szkoły umieszcza się informację o numerach telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Przy wejściu głównym do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły.
- Pracownicy obsługi szkoły zobowiązani są dopilnować, aby wszystkie niebędące pracownikami osoby wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub miały założone rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania – szatnia klas I – III, szatnia oddziału przedszkolnego, wejście klatką schodową do świetlicy, pawilon administracyjny.
- Osoba niebędąca pracownikiem szkoły może, po uprzednim telefonicznym umówieniu, spotkać się z innymi pracownikami szkoły, zachowując zasady bezpieczeństwa.
- Pracownicy pedagogiczni powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem w płynie oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Kierownik gospodarczy prowadzi monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, w których odbywają się zajęcia, pomieszczeń sanitarnych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji toalet oraz często dotykanych powierzchni – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, klawiatur, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie tzw. długich przerw (patio).
Wybór formy kształcenia
- Wyboru formy kształcenia: stacjonarnej lub zdalnej dokonuje się w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego.
- W przypadku zaliczenia Powiatu Bieruńsko – Lędzińskiego, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu, do strefy w której wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zgodnie z Rozporządzeniem RM z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
- W sytuacji, gdy w Powiecie Bieruńsko – Lędzińskim nie obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji i Nauki dla szkół i placówek oświatowych oraz dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej.
- Dyrektor szkoły, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony, jeśli na terenie szkoły może być zagrożone zdrowie dzieci/uczniów/pracowników.
- Zawieszenie zajęć stacjonarnych, o których mowa w pkt. 4, może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego).
- W przypadku zaliczenia Powiatu Bieruńsko – Lędzińskiego do strefy, w której obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor może podjąć decyzję o wprowadzeniu:
- mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
- kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
- Wprowadzenie formy kształcenia mieszanej lub zdalnej, o której mowa w ust. 6 pkt 1 i 2, wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach.
- Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 6, dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.
- W przypadku wprowadzenia w szkole formy kształcenia zdalnego dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.
Postanowienia końcowe
- Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2021 r. do odwołania.
- Traci moc procedura wprowadzona w dniu 31.08.2020 r. zarządzeniem dyrektora szkoły nr 1/2020 i 2/2020r.
- Procedura może być modyfikowana.
- Pracownicy szkoły zostaną zapoznani z procedurą niezwłocznie po jej podpisaniu.
- Uczniowie zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zajęć w szkole.
- Rodzice zostaną zapoznani z procedurą podczas pierwszych zebrań zorganizowanych przez szkołę i na stronie internetowej szkoły.
- Jeżeli u ucznia wystąpią niepokojące objawy oraz zostanie zmierzona temperatura, odnotowuje się to w karcie informacyjnej o stanie zdrowia ucznia – załącznik nr 2.
- O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
- Na tablicy informacyjnej przy wejściu do szkoły znajdują się aktualne numery telefonów do: stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia w szkole objawów chorobowych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Józefa Kassolika w Międzyrzeczu
mgr Agnieszka Sklorz