Wygrali konkurs „Silesia Incognita”!

Piotr Biesok i Nikodem Stompor, uczniowie klasy 8, zajęli I miejsce w ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Chłopcy brali w nim udział już po raz drugi, w ubiegłym roku zajęli III miejsce. Tym razem mówili, że „jadą po zwycięstwo” i z tym zwycięstwem wrócili. Konkurs składał się z dwóch etapów. Eliminacje polegały na przygotowaniu pracy poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Piotr i Nikodem przygotowali prezentację pt. „O szykownym panoczku słów kilka. Józef Kassolik i jego zasługi dla Międzyrzecza”. Chłopcy wybrali tę postać z dwóch powodów. Po pierwsze – Józef Kassolik jest patronem ich szkoły, autorytetem, który  pokazał, że warto angażować się w sprawy społeczne, lokalnym bohaterem. Po drugie – mieli w zasięgu ręki skarbnicę wiedzy na ten temat, jaką są publikacje autorstwa państwa Urszuli i Grzegorza Sztolerów. Jury oceniło prezentację chłopców bardzo wysoko, a organizatorzy konkursu wyrazili zadowolenie, że zkażdą kolejną edycją uczestnicy znajdują coraz bardziej oryginalne tematy, często związane z ich lokalnymi małymi ojczyznami.

Podczas finału ocenie podlegała wiedza uczniów, dotycząca historii i kultury Śląska. Pytania zadawali eksperci, m.in.: laureat Nagrody Literackiej „Nike” Zbigniew Rokita, rockman Sebastian Koch z zespołu „Kocher” i wybitny znawca żydowskiego dziedzictwa Śląska, Dariusz Walerjański. Poziom był bardzo wysoki, ale chłopcy byli znakomicie przygotowani. Podeszli do konkursu bardzo poważnie, włożyli dużo wysiłku i poświęcili sporo czasu na naukę i oglądanie filmów np. Kazimierza Kutza. Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd do Parlamentu Europejskiego, zorganizowany przez Patrona honorowego konkursu – Łukasza Kohuta, Posła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Gratulacje i brawa dla laureatów – Piotra i Nikodema oraz dla Pani Lucyny Wałach, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie! Gratulujemy także Rodzicom Piotra i Nikodema!

Skip to content