Wyjątkowy Piknik Rodzinny

Tegoroczny Piknik Rodzinny z inicjatywy Rady Rodziców odbył się 6 maja br. na terenie Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu. Zabawę na świeżym powietrzu poprzedziły spotkania z niezwykłymi Gośćmi, którzy przyjęli zaproszenie Dyrektora Szkoły, pani Małgorzaty Wolny. Tego dnia na niecodzienną lekcję historii i języka polskiego przybyli panowie Alojzy Lysko i Grzegorz Sztoler – wybitni regionaliści, znawcy i miłośnicy ziemi pszczyńskiej – oraz grupa teatralna z Zespołu Szkół w Lędzinach-Goławcu pod opieką pani Urszuli Karwath. Spotkanie związane było z osobą i twórczością pana Grzegorza Sztolera, mieszkańca Międzyrzecza, który otrzymał tytuł laureata Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury – Clemens pro Arte 2016.

Sobota w szkole rozpoczęła się przywitaniem przez Panią Dyrektor szacownych Gości oraz występem gimnazjalistów z Goławca, którzy zaprezentowali fragment jednoaktówki autorstwa Grzegorza Sztolera pt. „Świniobici”. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w odgrywane przez siebie role posługując się wyłącznie gwarą śląską, gdyż właśnie „po naszymu” została napisana humorystyczna jednoaktówka, za którą Grzegorz Sztoler uzyskał w 2016 r. trzecie miejsce w konkursie na najlepszą jednoaktówkę po śląsku. Międzyrzeccy widzowie nagrodzili przedstawienie gromkimi brawami. Następnie wszyscy uczniowie wzięli udział w spotkaniu dotyczącym pana Grzegorza Sztolera i jego twórczości. Profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem i dużą dawką dobrego humoru poprowadził je pan Alojzy Lysko – nasz wybitny kulturoznawca, który za pomocą pytań (na wzór curriculum vitae) zapisanych na kartkach pismem widocznym dla wszystkich uczestników przeprowadził wywiad z panem Sztolerem na temat jego życia (począwszy od domu rodzinnego, poprzez naukę, studia, założenie rodziny) oraz pracy zawodowej i twórczej. Dzięki temu uczniowie z innej strony poznali uznanego na Śląsku mieszkańca swojej miejscowości, który na co dzień jest dla nich sąsiadem i tatą koleżanki ze szkoły. Na pożegnanie pan Alojzy Lysko wręczył Pani Dyrektor książki swojego autorstwa, które wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się na poczęstunek, jakim był prezent w postaci mlecznych wyrobów od firmy DANONE z Bierunia. Po przerwie starsi uczniowie ponownie spotkali się z panem Grzegorzem Sztolerem, który opowiedział im o książce na temat historii kościoła w Międzyrzeczu, nad którą obecnie pracuje. W tym czasie młodsi uczniowie z klas I – III oraz przedszkolacy, którzy przybyli wtedy na Dzień Otwarty Szkoły, udali się z opiekunami i rodzicami na boisko szkolne, gdzie specjalnie dla nich zostały przygotowane przez p. Monikę Piechulę, nauczyciela wychowania fizycznego, zabawy sportowe pod nazwą „Mamo, Tato, baw się ze mną!”. W każdej konkurencji mogły wziąć udział dzieci w parach ze swoimi rodzicami. Uczestnicy zmierzyli się z takimi zadaniami, jak: ubijanie białka kurzego jaja, wieszanie i składanie prania na czas, jedzenie jabłka, nawlekanie nitki przez igielne ucho, robienie mumii przy pomocy papieru toaletowego, skoki w workach, dmuchanie balona czy slalom z piłką. Wszystkie konkurencje dostarczyły uczestnikom dużo radości, a dzieci aktywnie spędziły przedpołudniowy sobotni czas z rodzicami.

Po zakończeniu sportowej zabawy dla młodszych dzieci dołączyła do nich młodzież z klas IV – VI, by spędzić wspólnie czas. Odbyło się wtedy malowanie twarzy przez p. Justynę Delipacy, nauczycielkę matematyki oraz jej siostrę. Po szkolnym boisku brykały dzieci wymalowane w kotki, pieski, tygryski, pająki, różne motywy kwiatowe oraz inne, jakie tylko dzieciaki zapragnęły mieć na swoich twarzach. Wspaniałą atrakcją było także robienie ogromnych baniek mydlanych, za którymi dzieci biegały i z przyjemnością rozbijały. Ostatnim punktem programu był emocjonujący mecz piłki nożnej rozegrany przez drużynę dzieci kontra drużyna rodziców (ojców). Wygrali tatusiowie!

Podczas całego pikniku uczestnicy mogli cieszyć podniebienia pysznymi ciastami upieczonymi przez mamy uczniów, delektując się nimi przy kubeczku kawy i herbaty w piknikowej kawiarence. Dla amatorów słonych przekąsek był bigos oraz pajda chleba z domowym smalcem. Atrakcja w postaci piknikowego bufetu to inicjatywa Rady Rodziców, która przygotowała to pracochłonne przedsięwzięcie. Rada Rodziców ufundowała również dla wszystkich uczestników pikniku pieczone kiełbaski ze świeżą bułeczką.

Dyrektor Szkoły, Małgorzata Wolny, serdecznie dziękuje za zaangażowanie Radzie Rodziców – inicjatorom, współorganizatorom i sponsorom przedsięwzięcia, jakim był tegoroczny Piknik Rodzinny. Słowa szczerego podziękowania Pani Małgorzata Wolny kieruje do wspaniałych Gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w spotkaniu. Dyrektor Szkoły dziękuje: Panu Alojzemu Lysce i Panu Grzegorzowi Sztolerowi; Pani Marii Horst – Dyrektorowi Zespołu Szkół w Lędzinach-Goławcu za bezinteresowną współpracę i zorganizowanie przyjazdu młodzieży gimnazjalnej do międzyrzeckiej szkoły, Pani Urszuli Karwath i zespołowi teatralnemu za poświęcenie wolnego czasu, przyjęcie zaproszenia oraz uświetnienie spotkania dzieci i młodzieży z twórczością Pana Grzegorza Sztolera wspaniałym występem, jaki zaprezentowali odgrywając na deskach szkolnej sceny fragment jednoaktówki pt. „Świniobici”; Firmie DANONE Sp. z o.o. z Bierunia za prezent dla uczniów w postaci serków i firmowych gadżetów. Słowa uznania i podziękowania Dyrektor Szkoły składa Mamom, które upiekły ciasta oraz tym wszystkim Rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tej ważnej imprezy, a także do wszystkich Gości, którzy przyjęli zaproszenie na tegoroczny Piknik Rodzinny i wzięli w nim udział.

 

1 8  4 5 

Skip to content